تفاوت رابط کاربری با تجربه کاربری چیست؟ UX vs UI

UI-&-UX-ZITE زایت طراحی سایت ارزان

با دوستات به اشتراک بذار!

فهرست مطالب

به تحریر تولید محتوای زایت

رابط کاربری یا همان UI که مخفف User Interface است سالهاست که شنیده می شود. اصطلاح دیگری نیز در برخی منابع استفاده می شود که تجربه کاربری و یا UX نامیده می شود و مخفف User eXperience‌ است. معنای دقیق هرکدام چیست و کی کاربرد دارند؟‌ 

جهت آشنایی بیشتر با این اصطلاحات و کاربرد آنها در طراحی و بویژه طراحی سایت این ویدیو را مشاهده نمایید.

خیلی خلاصه می توان گفت رابط کاربری ظاهر است و تجربه کاربری نوع تعامل. در حقیقت رابط کاربری می تواند بعنوان یکی از ازیرمجموعه های تجربه کاربری قرار بگیرد. 

UX پروسه بهبود رضایت کاربر و وفاداری وی از طریق ارتقاء کاربرد،‌ سهولت استفاده و لذتی که در تعامل کاربر با محصول (سایت) است می باشد. 

UI بر ظاهر تمرکز دارد و تلاش می کند با استفاده از المانهای مختلف تجربه زیباتری را در اختیار کاربر قرار دهد.

فرض کنید سایت فروشگاهی را باز می کنید که بسیار زیباست و تصاویر و انیمیشنهای متعددی در آن استفاده شده،‌ اما هرچی در این سایت می گردید دکمه خرید را پیدا نمی کنید. مایوس کننده است! در طراحی این سایت هرچند UI به خوبی طراحی شده است اما خبری از UX نمی باشد.

پس می توان گفت هر دو این موارد در کنار همدیگر منجر به یک طراحی کامل و کاربرپسند می شوند و هر دو همزمان بایستی مورد توجه واقع شوند.

نظر شما چیست؟‌ تجربه شخصی خود را با ما در میان بگذارید!

به تحریر تولید محتوای زایت

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مطالب
سایت فروشگاهی
مقالات آموزشی

یک سایت فروشگاهی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

سایت فروشگاهی خوب، می تواند ویترین موفقی از کسب و کار شما باشد اما این در صورتی است که بدانید دقیقا چنین سایت موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد و آنها را در سایت خود پیاده سازی کنید.

صابر راستی کردار
عمومی

صابر راستی کردار؛ از دژاوو تا وزیر

چقدر خوانا باشد؟ چطور خواننده خسته نشود؟ چطور سریع بخواند؟ تمام این افکار، دغدغه های صابر راستی کردار، سازنده فونت وزیر متن است؛ فونتی که وزیر گوگل شد.